Zastoje limfatyczne – przyczyny powstawania i jak sobie z nimi radzić

Zastoje limfatyczne to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele osób. Są one spowodowane gromadzeniem się płynu limfatycznego w tkankach a to prowadzi do pojawienia się obrzęków, uczucia ciężkości nóg związanych z dolegliwościami bólowymi a czasem również z zaburzeniami ruchowymi. Jakie są przyczyny powstania zastojów limfatycznych? Jak skutecznie poradzić sobie z zastojami limfatycznymi?

Zastoje limfatyczne – definicja i przyczyny powstania

Limfa jest to płyn, który pełni w naszym organizmie funkcje transportowe. Bierze on udział w transporcie składników odżywczych do tkanek, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, ale również wspomaga proces usuwania produktów przemiany materii. 

Do zastojów limfatycznych dochodzi w wyniku zaburzenia funkcjonowania układu limfatycznego, uszkodzenia naczyń limfatycznych np. w wyniku urazów, infekcji czy zabiegów chirurgicznych, a to może prowadzić do powstania bolesnych obrzęków oraz ograniczyć aktywność i funkcjonowanie organizmu.

Zastoje limfatyczne – objawy 

Zastoje limfatyczne dają dużo objawów jednak do najważniejszych z nich zalicza się obrzęki. Mogą one występować na różnych obszarach ciała. Najczęściej pojawiają się w okolicy kończyn dolnych, kostek, dłoni, ramion, ale również twarzy i szyi. Często towarzyszą im ciężkość, napięcie, dyskomfort, ból, trudności w poruszaniu się i funkcjonowaniu.

Jakie są skuteczne sposoby na redukcję zastojów limfatycznych?

Zastoje limfatyczne mogą przybierać łagodną lub zaawansowaną postać. W profilaktyce i łagodnym przebiegu stosuje się domowe metody takie jak opaski i rajstopy uciskowe,  ćwiczenia fizyczne czy farmakologię. W przypadku bardziej zaawansowanym można zastosować zabiegi wspomagające redukcję obrzęków takie jak: drenaż limfatyczny, presoterapię, bańkę chińską i karboksyterapię. Są to zabiegi wspomagające przepływ krwi i limfy, a dzięki temu w skuteczny sposób udrażniają naczynia limfatyczne redukując  i zapobiegając tworzeniu się obrzęków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 10 =