Oleje silnikowe – gdzie kupić oryginalne oleje silnikowe?

Olej silnikowy to jeden z najistotniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Nie tylko zapewnia optymalne smarowanie podzespołom silnika, ale również pomaga w chłodzeniu, uszczelnianiu i oczyszczaniu jednostki napędowej. Wybór odpowiedniego oleju i jego regularna wymiana są zatem niezbędne do zachowania dobrego stanu technicznego pojazdu. Dlaczego należy tutaj stawiać na oryginalne oleje silnikowe i gdzie można je kupić? Już wyjaśniamy!

Jaki olej stosuje się do silnika?

Wybór oleju silnikowego powinien być dostosowany do typu silnika, jego wieku, stylu jazdy i zaleceń producenta. Co ważne, istnieją trzy główne rodzaje olejów silnikowych, a każde z nich odznaczają się unikalnymi właściwościami. Są to:

  • Oleje syntetyczne – stworzone w laboratorium, zapewniają lepszą ochronę w ekstremalnych warunkach, dłuższą trwałość i lepszą wydajność.
  • Oleje półsyntetyczne – mieszanka olejów mineralnych i syntetycznych, oferują dobre właściwości w rozsądnej cenie.
  • Oleje mineralne – pozyskiwane bezpośrednio z ropy naftowej, zalecane głównie do starszych silników.

Przy czym przez wybór oryginalnego oleju silnikowego rozumie się przede wszystkim taki olej, który jest zalecany fabrycznie do danego typu pojazdu.

Który olej lepszy 5W30 czy 5W40?

Wybór między 5W30 a 5W40 zależy od specyfikacji silnika oraz warunków, w jakich pojazd jest eksploatowany. Olej 5W30 jest zazwyczaj lepszy do użytku w zimniejszym klimacie i dla silników, które wymagają mniejszej lepkości oleju. Natomiast 5W40 jest zalecany dla silników pracujących w bardziej wymagających warunkach, takich jak wysokie temperatury lub ciężka praca, ponieważ jego lepkość utrzymuje się wtedy nadal na wysokim poziomie.

Jak dobrać olej do swojego samochodu

Dobór odpowiedniego oleju wymaga zapoznania się z zaleceniami producenta samochodu, które znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu. Ważne jest, aby wybrać olej o właściwej lepkości, który spełnia normy jakościowe określone przez producenta. Należy tutaj zwrócić uwagę na klasyfikacje i specyfikacje oleju, takie jak API, SAE, ILSAC i ACEA, które dokładnie informują o jakości i właściwościach produktu.

Czy wymiana oleju jest trudna?

Wymiana oleju jest stosunkowo prostym zadaniem, które można wykonać samodzielnie, jeśli dysponuje się odpowiednimi narzędziami i wiedzą. Jednakże dla zapewnienia prawidłowego wykonania tej operacji i uniknięcia potencjalnych problemów, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Wymiana nie trwa długo, przy czym zawsze razem z olejem wymieniany na nowy jest również filtr oleju.

Gdzie kupić oryginalny olej silnikowy

Oryginalne oleje silnikowe dostępne są w dobrych sklepach motoryzacyjnych. Z powodzeniem można kupić je online, na przykład w internetowym sklepie z częściami samochodowymi Ucando, który oferuje szeroki wybór oryginalnych olejów silnikowych – sprawdź na http://www.ucando.pl/k/oleje-silnikowe/U2001, znajdziesz tam szeroki asortyment olejów silnikowych od uznanych producentów, takich jak Castrol, Mobil1, Shell, Valvoline, a także wielu innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 4 =